Рейтинг Користувача: / 2
НайгіршеНайкраще 

Ти віриш, що Місяць зроблений з головки сиру, а мікробів не існує? Якщо ти маєш телескоп мікроскоп, то можеш побачити все на власні очі.Телескопи використовують для вивчення космосу й таємниць Всесвіту. А мікроскопи допомагають зазирнути у мікросвіт- наприклад,показують, з чого складаються наші тіла.

 

Історія холодильника.

Холодильник — електричний пристрій, що підтримує низьку температуру в теплоізольованій камері, зазвичай застосовується для зберігання їжі.

Приміщення для зберігання продуктів, заповнені льодом, з’явились декілька тисяч років тому. Для імператора Нерона слуги заготовляли на замерзлих водоймах в горах сніг та лід. Цим нехитрим способом для охолодження наші предки користувалися довго.

9df87be9d4e57e5602f955954e1df4e7В Китаї перші холодильники зробили більше 2,5 тисяч років тому в епоху Воюючих царств (403-221 рр. до н.е.). Вони були з бронзи та міді і складалися з основного та внутрішнього резервуара. У внутрішній резервуар заливалися напої або поміщалися продукти. Потім його накривали кришкою і ставили на рухому підставку в центрі основного резервуара. У простір між двома резервуарами засипали лід. Потім головний резервуар накривали великою кришкою. Під час династії Мін (1368-1644 рр. н.е.) холодильники здобули більше поширення і виготовлялися з дерева (з груші або червоного дерева). Всередині була прокладка з олова. Вони були схожими на  твори мистецтва, оскільки прикрашалися витонченим різьбленням і литтям.

Праобразом сучасного побутового холодильника прийнято вважати апарат французького інженера Ф. Карре, запропонований ним в 1860 р. і призначений для отримання водного льоду. Перший побутовий компресійний холодильник з’явився в 1910 р. в США, а роком пізніше американська фірма «General Electric» приступила до виробництва холодильної машини «Одіфрен» для побутових холодильників і торгових шаф, яка і стала першою автоматичною холодильною машиною. Названий перший холодильник на честь французького винахідника Марселя Одіфрена. Ці холодильники були зовсім не подібні до  сучасних: громіздкі, важкі, схожі на шафу.

Перший побутової холодильник з автоматичним регулюванням температури в камері, спроектований Копеландом, був виготовлений в США в 1918 р., а вже в 1925 р. їх було випущено близько 64 тисяч. Починається бурхливий розвиток виробництва побутових холодильників. В Японії двокамерні холодильники з необмерзаючими стінками «no frost» з’являються в 1967 році, в Європі – з 80-х років 20 ст.

До кінця 2007 року лідерами на ринку холодильників стали компанії Німеччини, США, Швеції, Італії, Білорусії, Туреччини, Кореї та Японії. Побутові холодильники є практично в кожній родині. В СРСР перший побутовий холодильник виготовили лише в 1939 році, в Україні – на Харківському тракторному заводі.

Джерела:
http://pustunchik.ua/ua/online-school/inventions/vynahid-holodylnyka
http://kievchaplib.blogspot.com/2012/08/blog-post.html
http://scsiexplorer.com.ua/index.php/istoria-otkritiy/1172-istorija-sozdanija-holodilnika.html
http://liebherr-import.com/istorija-sozdanija-holodilnika.html?language=ru

 


Хто створив першу швейну машину?

Розповідають, що якийсь мандрівник волею долі опинився в одному з найглухіших і віддаленіших від цивілізації місць і там, до свого великого подиву, в помешканні місцевого вождя побачив швейну машину! Якимось чином тубільці добули її в найближчому поселенні білих.

sewingmachineШиття так багато важить у житті людини, що яку-небудь машину, що вміє шити, просто не можна було не винайти. Питання було тільки в тому, кому вдасться це зробити першому. Історія винаходу швейної машини повна драматичних, а часом і трагічних подій. Перша швейна машина була винайдена англійцем Томасом Сейнтом. У 1790 році він запатентував машину, що вже мала багато особливостей сучасних машин. Вона призначалася головним чином для роботи зі шкірою, але так і не була використана, і винахідник не отримав з неї ніякої вигоди.

У 1830 році бідний французький кравець Бартелемі Тимоньє винайшов швейну машину, яка ще більше схожа на сучасну модель. Вона вже стала практично використовуватися у Франції, але розлютований натовп робітників, які боялися втратити роботу, розніс завод і поламав машини. Тимоньє помер в злиднях.

А майже в той же час у Нью-Йорку Вальтер Хант винайшов швейну машину, в якій була зігнена голка з вушком на кінчику. Ця голка пропускала крізь тканину петлю нитки, яку зачіпляла друга нитка, утворюючи так званий „човниковий вистіб”. Але Ханту так і не вдалося отримати патент!

Честь отримання патенту на першу швейну машину, що ввійшла у вжиток, належить Еліасу Хоу. У 1851 році свою швейну машину запатентував у Сполучених Штатах Ісаак Зінгер. Між Зінгером і Хоу розгорілася тяжба про першість, яку вдалося виграти Хоу. У результаті він мав можливість отримувати відрахування практично з кожного типу швейних машин, що тоді випускалися.

Сьогодні існують тисячі різновидів швейних машин, у тому числі спеціальні машини для шиття шкіри, фетрових капелюхів, ковдр, гудзиків і для багатьох інших цілей.

 

Джерело:

Світ навколо нас. Відкриття / ред. В.Г. Біляєв. – К. : Кобза, 2002. – 317 с.

 

 

 

Телескоп.


Багато винахідників і вчених працювало з лінзами - певним чином викривленими шматочками скла. З ХIII ст. лінзи різної сили почали використовувати в окулярах. І з,сувалося, що дві спеціально підібрані лінзи, розміщені на деякій відстані одна від одної, змушують далекі предмети ніби наближуватись до спостерігача, Це відкриття здійснив голландець Ганс Ліперсхей у 1608 році. Наступного року звістка про відкриття дійшла до знаменитого Галілея, і він зробив власну зорову трубу з приблизно 30-кратним збільшенням. Роздивляючись небеса, учений виявив місячні гори, сонячні плями і супутники  Юпітера. Він першим з астрономів почав користуватися телескопом.

Винахідник маятникового годинника Хрістіан Гюйгенс винайшов і досконалішу конструкцію телескопів. Близько 1775 року англійський оптик Джон Доллонд скріпив разом дві лінзи, отримавши чіткіше і яскравіше зображення. У 1668 році великий вчений Ісаак Нютон сконструював телескоп, у якому одну лінзу замінило увігнуте дзеркало. Телескопи цього типу називають рефлекторами. В наш час усі найбільші телескопи є рефлекторами. За їх допомогою можна зазирнути у глибини космосу, дізнатися багато про Місяць і Сонце, про планети, зорі й походження Всесвіту.

Телескоп з найбільшою цілісною лінзою знаходиться в обсерваторії Єркиз (США). Діаметр лінзи становить цілий метр!

Радіотелескопи вловлюють не світло, а радіовипромінювання від зірок, квазарів і пульсарів. Вони здатні „бачити” на незліченні мільярди кілометрів, зазираючи до найвіддаленіших куточків Всесвіту.

Мікроскоп.

Близько 1590 року нідерландський оптик Захарія Янсен помітив, що крихітні предмети видаються значно більшими, якщо дивитись на них через дві лінзи, розміщені на певній відстані одна від одної.

Вчені зацікавилися винаходом, розуміючи що мікросвіт ще чекає першовідкривачів. У 1655 році Роберт Гук уперше назвав маленьку частинку живої істоти „клітиною” у своїй праці „Мікрографія”, тобто „дрібні картинки”, Гук довів, що у дрібних істот, наприклад, у мурах, є і серце, і шлунок, й інші органи, так само, як і в більшості тварин, тільки зовсім мікроскопічні!

У 80-х роках XVII століття голландський купець Антоні ван Левенгук зробив дивовижні відкриття за допомогою мікроскопів власної конструкції, які давали збільшення у 250 раз! Крізь них він побачив нові чудеса: червоні кров,яні тільця, одноклітинних тварин на кшталт амеб, яйця мух, очі комах і багато ярусів клітин навіть у найтоншому листочку. Після Левенгука мікроскоп почали використовувати й інші. Виникла наука мікробіологія. Незабаром люди відкрили світ мікробів, дізналися, як вони втручаються в організм і спричиняють захворювання. Мікроскопи стали потужніші, з яскравим підсвітленням і сильними обєктивами, які давали збільшення у тисячу і більше разів! У наші дні медицина і біологія без мікроскопів були б безсилими.

В електронних мікроскопах замість світлових променів використовують електронні. Вони збільшують у мільйон разів і більше.

 

 

 

Як придумали телефон.

Тисячоліття за тисячоліттям люди спілкувалися лише віч-на-віч. Для передачі повідомлень на великі відстані використовували лише такі найпримітивніші методи, як димові сигнали або барабанний бій. До 30-х років XIX століття з’явились електричні батареї. Люди зрозуміли, що по довгих дротах можна передавати електричні сигнали на великі відстані за допомогою електричного ключа. Так винайшли телеграф, і Семюел Морзе придумав азбуку, що складається з точок і тире.

Незабаром після появи телеграфу винахідники почали мріяти про передачу людського голосу за допомогою електричних сигналів. Александр Грехем Белл був лікарем, який учив розмовляти глухих людей, і багато знав про голос і звук. У 1876 році він створив простий прилад, який перетворював звуки на електричні сигнали. Сигнали передавалися дротами майже в мільйон разів швидше , ніж звуки – повітрям. Аналогічний прилад на іншому кінці дроту перетворював сигнал на звук.

Перша розмова Александра Белла по телефону відбулася випадково. Встановлюючи експериментальний зразок у себе в майстерні, Белл ненароком розлив кислоту і покликав свого асистента Томаса Уотсона: „Містере Уотсон, ходіть сюди, ви мені потрібні!” Уотсон, який був в іншій кімнаті, почув виклик крізь другий експериментальний апарат. Перший телефонний дзвоник був проханням про допомогу.

На перших телефонних апаратах був важіль, на який вішали схожий на трубку навушник. Конструкція апаратів давно змінилася, але ми, як і раніше, кажемо: „Повісив трубку на важіль”.
Які бувають годинники.

Давній людині найпростіше було визначити час доби. Світло – отже, настав день, темно – ніч. А світло і темрява залежать від руху Сонця по небу. Тому перші годинники були пов’язані із Сонцем. Час визначали за довжиною тіні від чогось, наприклад, від стовпа або дерева.
Проте сонячним годинником можна користуватись тільки у ясну погоду ( а взимку або вночі від них взагалі нема користі), тому на зміну їм прийшли пісочні та водяні годинники. Їх принцип дії схожий: вода або пісок з посудини із отвором виливається або пересипається за певний проміжок часу – наприклад, за півгодини. У Давньому Римі така посудина з водою називалась клепсидрою, її використовували під час судових процесів. Правда, водяні та пісочні годинники мають серйозний недолік: потрібна людина, яка б постійно слідкувала за ними й у встановлений час наповнювала та перевертала посудину.
Тож від сонячних та водяних люди перейшли до механічних годинників.
Перші годинники з гирями, за легендою, були завезені до Європи зі Сходу. Принцип дії годинника з гирями такий: гиря на ланцюгу тягне вниз коліщатко, до якого вона прив’язана. Для того, щоб коліщатко оберталось повільно, через рівні проміжки часу воно зроблено зубчастим. Зубчики чіпляються за спеціальний регулятор і не дають гирі розкрутити колесо надто швидко. До зубчастого коліщатка під’єднані стрілки на циферблаті, які відповідно до обертів, відміряють години та хвилини.
На початку XIII ст. з’явився перший вогневий – свічковийгодинник. Цей дуже простий годинник у вигляді довгої тонкої свічки із нанесеною по її довжині шкалою, порівняно задовільно показував час, а в нічні години ще й освітлював житло. Свічки, що застосовувались з цією метою, були довжиною біля метра.
Перші кишеньковіÂ годинники у XVI столітті винайшов майстер Петер Генлейн із німецького містечка Нюрнбернга. Він замінив гирю пружиною, що прагне розпрямитися. Якщо її стиснути і дозволити за допомогою зубчастого коліщатка поступово розпрямлятися, то виходить новий годинниковий механізм. Годинники Генлейна були круглої форми, за це їх прозвали „нюрнбернськими яйцями”. „Нюрнбернські яйця” стали праобразом кишенькових та наручних годинників.
Попередники маятникових годинників були вперше виготовлені в Лондоні приблизно 1670 року. Вони показували час із точністю до двох хвилин на добу. А придумав перший годинник з маятником у XVII ст. голландський механік Хрістіан Гюйгенс.
У 1929 році в годинниках почали використовувати кварцеві генератори, що дозволило забезпечити точність годинників до однієї секунди на три роки. Перший сучасний кварцевий годинник виготовлено в 1967 р.
У 1972 році з’явились електронні годинники – їхній механізм керується за допомогою енергії електрики. Електронний годинник порушив традицію: він показує час цифрами, а не стрілками.

Хто придумав пилосмок.

Перший пилосмок з’явився в 1901 році. Його придумав британський інженер Сесіл Бут. Пилосмок отримав назву „Торохкотючий Біллі”, працював на бензині і був обладнаний вакуумною помпою потужністю 5 кінських сил. За розмірами він був подібний до легкового автомобіля. Тому його паркували на узбіччі, а килими для чищення виносили на вулицю. Однак, в той час у Лондоні було набагато більше коней, ніж .пилосмоків і коні дуже лякались вигляду і гуркоту працюючого пилосмока. Тому головний поліцмейстер Лондона заборонив використання пилосмоків на вулиці.
 Випуск домашніх пилосмоків розпочався в 1905 році в Америці. Тодішні пилосмоки являли собою трубку з прикріпленим до неї пилозбірником. Виробник стверджував, що пилосмок не лише прекрасно збирає пил з підлоги, але може використовуватись для сушіння волосся. Ім’я виробника – Уільяма Генрі Хувера – міцно увійшло в англійську мову. До цих пір в англомовних країнах пилосмок часто називають хувер.
В Союзі Радянських Соціалістичних Республік перші пилосмоки з’явились в кінці 60-х років. Їх назви відповідали духові того часу: „Ракета” і „Спутник”.

Звідки прийшла праска.

Китайці зробили металеву праску ще у IV столітті до нашої ери. За формою вона нагадувала сковорідку, яку наповнювали гарячим піском або вугіллям. Була доволі важкою і незручною. Стародавні греки свої туніки прасували гарячими металевими палицями. Середньовічні європейці клали тканину на камені, що нагадували великі гриби, І товкли ціпками.
ÂÂÂ У середньовічній Україні-Русі жінки, прасуючи тканину, намотували її на качалку та прокатували по столі рублем – вузькою дерев’яною дошкою з граба або дуба, з ручкою та поперечними зарубками.
 Залізна праска, схожа на сучасну, з’являється в Європі лише у XVI столітті. Чавунну плиту шліфували знизу, а зверху прикріпляли дугоподібну ручку, Перед використанням нагрівали в печі. Такі праски важили до 25 кг.
Згодом до металевих прасок почали засипати вугілля. Аби воно добре розжарювалось, з боків робили отвори. Іноді вугілля висипалось і пропалювало одяг. В Україні аби білизна була духмяною до жару додавали зелені соснові шишки, чебрець, м’яту, інші трави.
Електричну праску американець Генрі Сілі винайшов 6 червня 1882 р. Важила вона майже 7 кг і ще не мала пристрою для регуляції температури, часто перегрівалась і пропалювала одяг. 1903 року розробили полегшену модель. Нагрівачем у ній слугувала електрична спіраль, розташована вздовж внутрішньої поверхні підошви праски. Цей принцип роботи праски використовується до наших днів.

 Джерела:
http://www.personal-plus.net/374/6639.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Праска
http://www.silskivisti.kiev.ua/19133/print.php?n=23447

 

8 жовтня – день народження мікрохвильовки

Мікрохвильова́ піч (надвисокочастотна піч, МХП, НВЧ-піч)  є одним з найпопулярніших побутових електроприладів. ЇЇ винайшов і запатентував 8 жовтня 1945 житель американського штату Массачусетс інженер Персі Спенсер. Він працював тоді у компанії «Raytheon», яка займалась виготовленням обладнання для радарів. За легендою, ідея створення мікрохвильової печі прийшла винахідникові в голову після того, як він, постоявши біля магнетрона (електронна лампа, яка генерує мікрохвильове електромагнітне випромінювання), виявив, що шоколадний батончик у кишені розтанув. За іншою версією, він помітив, що нагрівся бутерброд, покладений на увімкнений магнетрон. Так чи інакше, всі історії сходяться в одному – Персі Спенсер винайшов мікрохвильову піч зовсім випадково.

mwПерша мікрохвильова піч була запатентована ще в 1946 році. Електроприлад називався "Radarang", він був зібраний в лабораторії компанії "Raytheon", важив 340 кілограм і був розміром з двостулкову шафу. 

Першу НВЧ-піч замовили, оплатили і використовували в справі американські військові. Ці мікрохвильовки використовувалися в їдальнях солдатських гарнізонів і військових госпіталів і призначалися виключно для швидкого розморожування харчових продуктів. 

Через три роки після офіційної видачі патенту і через два роки після вдалої експлуатації перших дослідних зразків, компанія "Raytheon" в 1949 році приступила до масового, серійного виробництва НВЧ-печей. Коштували перші мікрохвильовки близько 3 000  американських доларів (майже як автомобіль).

Тільки в кінці 1955 року вже інша американська фірма "Tappan Company" оголосила про можливість використання мікрохвильовоїÂ печі в домашніх умовах. Але першими, хто освоїв серійне виробництво побутових мікрохвильових печей стали не американці, а японці. 

Знаменита японська компанія "Sharp" в 1962 році поставила на потік виробництво побутових мікрохвильових печей.

У середині вісімдесятих років минулого століття до компанії виробників побутових СВЧ-печей приєднався Радянський Союз. В СРСР перші мікрохвильові печі випускали на заводі "ЗІЛ" (Москва, Росія) і "Південний машинобудівний завод" (Дніпропетровськ, Україна). Важили перші радянські мікрохвильовки порядку півсотні кілограм і коштували близько 350 радянських рублів, при середній зарплаті в 100 рублів на місяць. 

Джерела:

http://e-ogo.com.ua/xto-pridumav-mikroxvilovku/

http://arhiv-statey.pp.ua/index.php?newsid=28241

http://molomo.com.ua/myth/microwave.html

 

Мобільний телефон придумав… українець!

У 1973 році американець українського походження Мартін Купер використав дивовижний пристрій, який сьогодні є невід’ємною частиною нашого життя. І як ви вже здогадалися – мова піде про стільниковий телефон.

Мартін Купер народився у Чікаго в сім’ї українських емігрантів, які приїхали з містечка під Києвом. Саме тут він створив свій перший мобільний пристрій Dyna ТАС.

Купер зібрав команду, якій вдалося розробити і зібрати неіснуючий до цього продукт за 90 днів. Телефон важив близько 2,5 кг, за що був названий «цеглиною». Акумулятора вистачало лише на 20 хв. розмови. Але рука все одно не могла втримати таку трубку довше. Тим не менше, це аж ніяк не вплинуло на його популярність.

Як ви думаєте, хто найпершим поговорив по мобільному телефону? Зрозуміло, що це був співробітник компанії, яка їх випускає, а саме співробітник компанії Motorola Мартін Купер. Він здійснив перший дзвінок в 1973 році, перебуваючи на одній із вулиць Нью-Йорка.

Кому ж він подзвонив, якщо тоді майже ні в кого не було таких телефонів? Подзвонив він своєму конкуренту Джоелу Енджелу з компанії AT&T, що була на той момент найбільшою у світі.

Він зателефонував і похвалився, що говорить по мобільному, стоячи на вулиці, чим викликав злість конкурента. Потім він згадував: «Не пам’ятаю, що він тоді відповів, але мені здалося, що я чув, як скриплять його зуби».

Вже у 1989 році в магазини надходить нова версія телефону. Цього разу він був удвічі менший і міг поміститись у кишені. Так Купер розпочав еру мобільних телефонів під гаслом: «Чим тонше, тим краще!».

Джерела:
Шкільна бібліотека. -  2017. -  № 2. -  С.16
https://uk.wikipedia.org/wiki/Мобільний_телефон

 

 

 

Вашу публікацію на сайті може засвідчити Сертифікат

mini

Революція гідності. Війна. Рівненщина

Сайт пам'яті загиблих
Революція гідності. Війна. Рівненщина

Опитування

Які джерела електронних ресурсів Ви використовуєте найчастіше?
 

Інше