Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

На 90-му році життя помер російський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури Олександр Ісайович Солженіцин. Солженіцин народився 11 грудня 1918 року, і життя його було довгим та повним протиріч.

 

З повісті "Один день Івана Денисовича" розпочалося знайомство радянських читачів з невідомим доти автором. Опублікована Твардовським у журналі "Новый мир" в 1962 році, ця повість вивела на сторінки радянської періодики страшний світ сталінських таборів. Солженіцин знав про нього не з чуток. В 1941-му році, закінчивши університет, він пішов на фронт, а в лютому 1945-го був заарештований.

У написаній пізніше на прохання нобелівського комітету автобіографії він згадував: "Зарештований я був на підставі цензурних витягів з мого листування зі шкільним другом в 1944-45 роках. Головним чином за нешанобливі висловлювання про Сталіна, хоча й згадували ми його під псевдонімом. Додатковим матеріалом "обвинувачення" послужили знайдені в мене в польовій сумці начерки розповідей і міркувань. Все ж таки їх не вистачило для "суду". І в липні 1945 року я був "засуджений" за широко прийнятою тоді системою - заочно, рішенням ОСО (особливої Наради НКВД) до восьми років таборів. Це вважалося тоді пом'якшеним вироком".

У Радянському Союзі жадібно читали "Один день Івана Денисовича", "Випадок на станції Кречетівка", "Матрьонин двір", а в 1964-му році О.Солженіцин був навіть висунутий на Ленінську премію з літератури, однак нагороди не одержав, а після усунення Хрущова, йому й друкуватися стало складніше. Цькування письменника розпочалося в 1967 році, коли він направив відкритого листа З'їзду письменників, із закликом покінчити із цензурою.

Його романи "У колі першому" і "Раковий корпус", що лежали в редакції "Нового мира", надруковані не були, а стали поширюватися в самвидаві й незабаром були опубліковані на Заході. В 1969 році О.Солженіцина виключили із Союзу письменників, а в 1970 йому була присуджена Нобелівська премія з літератури. Правда, одержати премію він зміг тільки через чотири роки, після того, як його насильно вислали із країни, обвинувативши в державній зраді.

Ліга  

Вашу публікацію на сайті може засвідчити Сертифікат

mini

Революція гідності. Війна. Рівненщина

Сайт пам'яті загиблих
Революція гідності. Війна. Рівненщина

Опитування

Які джерела електронних ресурсів Ви використовуєте найчастіше?
 

Інше