Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 
Автор: Дашкель Марія Ростиславівна, вчитель української мови та літератури
КЗ «Костопільська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів» РОР 

Тема. Основні граматичні категорії іменника: рід, число, відмінок.

Мета:

навчальна: сприяти формуванню умінь учнів наводити приклади іменників, а з допомогою вчителя визначати їх граматичні категорії;

розвивальна: розвивати уміння використовувати набуті знання;

виховна: виховувати уважність, дисциплінованість;

корекційна: корегувати уміння уважно сприймати інструкцію вчителя щодо

виконання завдання.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.

Обладнання: дидактичний роздавальний матеріал, комп’ютер.

Цілі.

Учні знатимуть: іменник – це частина мови, назви істот і неістот, граматичні ознаки іменника.

Учні вмітимуть: визначати рід, число іменників, змінювати іменники за числами та відмінками (практично).

ХІД УРОКУ

І. Загальнокорекційний етап.

1. Нервово - психологічна підготовка учнів до уроку.

Гра «Шукаємо зайві літери».

- Назвіть літери, що повторюються. Прочитайте утворені слова. Поясніть, чому їх слід писати з великої літери.

Ф К А П Д И П Ї Д Ф В А

М Щ И У К Щ О У Л А

М А У А Р Л Ч О И Л К О

1.Організаційна частина.

- Якими ви будете на уроці?

ІІ. Основний етап.

1. Пропедевтична частина.

1) Перевірка домашнього завдання.

Гра «Сніжки».

Вчитель показує малюнки (слова із домашньої вправи), діти по черзі підходять до дошки і прикріплюють їх до відповідної групи, визначаючи назви істот та неістот.

Складання речень з окремими іменниками.

2) Вправа «Розсипані речення».

Скласти частинки речення. Визначити іменники у реченнях.

2. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація учіння.

- Діти, сьогодні  ми будемо продовжувати визначати іменники в реченнях, змінювати їх за числами та відмінковими запитаннями. Тому вам потрібно бути уважними, щоб не допускати  таких помилок, як, наприклад, шестикласник Іванко. Він написав речення:

Під дуплом старого дуб мишка вирила нірка.

- Для чого нам ці знання? (Щоб правильно спілкуватися та розмовляти).

- За правильні відповіді ви будете отримувати смайлики. В кінці уроку побачимо в кого їх буде найбільше.

3. Формуюча частина.

3.1. Відтворення необхідних знань і умінь.

Вчитель демонструє Сніговика – іменника.

- Чого не вистачає нашому сніговику? (капелюха).

Бесіда з елементами повторення.

Діти по черзі підходять і прикріплюють частинки Сніговику із вказаними на них граматичними категоріями іменників.

3.2. Пояснення, як слід застосовувати знання.

1. Слово вчителя.

2. Робота за підручником. Вправа 120, усно, с.40.

3.3. Практичні вправи на застосування знань.

1) Зоровий диктант. Індивідуальна робота з окремими учнями.

Визначення роду  іменників.

2) Диференційовані завдання

Робота в групі. Завдання. Поселіть іменники у будиночки під назвою «Однина» і «Множина».

Вибрати із запропонованих малюнків ті, на яких зображені назви предметів в однині та множині.

- Будьте уважними, бо наш Сніговик хоче  перевірити ваші знання, тому підготував декілька помилкових карток, на яких число визначене неправильно.

Перевірка роботи учнів.

Фізкультхвилинка.

3) У кожного учня картка із реченням. Завдання: поставити виділене слово в правильній формі, відповідно до запитання в дужках. Записати речення.

Соловейко сховався між ( чим?) гілочки.

Хлопчик сидів біля (чого?) вікно.

Лісові тварини не бояться (чого?) снігу.

Василько допомагав (кому?) мамі.

Навесні люди сіють (що?) морква, петрушка.

4) Робота з малюнком.

- Розгляньте малюнок. Доберіть назву до малюнка. Послухайте текст  і скажіть, яке речення є зайвим. Чому?

Прийшло тепле літечко. Діти вирішили допомогти птахам. Вони зробили для них велику клітку. Повісили її на гілці старого дерева. Насипали зерна. Однак жодна пташечка чомусь не прилітала. Діти були задоволені і спостерігали, як пернаті смакують гарбузовим насінням та крихтами принесеного хліба.

Складання речень за малюнком.

6) Діти відгадують загадки, визначають рід слів – відгадок. Вчитель використовує для цього ноутбук.

Чорний Іван,

Дерев’яний каптан,

Де носом проведе,

Там помітку кладе. (Олівець)

В ньому я пишу весь час

І не тільки я – весь клас!

Пишем гарно, як один!

Бо «обличчя учня» він. (Зошит)

До знань веде доріжка,

Коли з тобою … (Книжка).

ІІІ. Заключний етап.

1. Підсумок уроку. Оцінювання навчальних досягнень.

Взаємозапитання в парах:

- Про що ти дізнався на уроці?

- Що тобі найкраще вдалося?

- Яке завдання було найбільш цікавим?

- Хто був найактивнішим?

2. Домашнє завдання.

Диференційоване:

1) Скласти і записати речення з іменниками мороз, небо, ліс. Підкреслити іменники.

2) Прочитати речення і виписати іменники. (картки)

Картка 1

Прочитай речення, випиши іменники.

Учні змайстрували  шпаківні.

Тато повернувся з роботи.

Журавлі відлетіли в теплі краї.

Дощ падав цілий день.

3. Нервово–психологічне розвантаження учнів.

Завантажити: Додатки до уроку "Основні граматичні категорії іменника: рід, число, відмінок" (документ)

Завантажити: Зоровий диктант (презентація PowerPoint)

Вашу публікацію на сайті може засвідчити Сертифікат

mini

Революція гідності. Війна. Рівненщина

Сайт пам'яті загиблих
Революція гідності. Війна. Рівненщина

Опитування

Які джерела електронних ресурсів Ви використовуєте найчастіше?
 

Інше