Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Автор: Сахнюк Вікторія Валеріївна, вихователь вищої кваліфікаційної категорії
Рівненського навчально–реабілітаційного центру «Особлива дитина»

Тема: «Сторінками життя та творчості Івана Франка»

Мета: ознайомити учнів з етапами життєвого і творчого шляху письменника, створити його літературно-психологічний портрет, розкрити багатогранність його таланту в найрізноманітніших галузях творчості, культури й політичного життя, розповісти про 15 маловідомих фактів з життя поета; стимулювати учнів до самоосвіти;

розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес; корегувати увагу, пам'ять, мислення;

виховувати почуття патріотизму, бажання читати, більше дізнаватися про творчість українських поетів та письменників.

Обладнання: портрет І.Франка, виставка творів письменника, ілюстрований матеріал із життя І.Франка, хронологічна таблиця «Основні віхи життя «Каменяра», розгортка «15 маловідомих фактів з життя І.Франка».

 Лиш боротись – значить жить.
І.Франко

Хід

Вихователь: «Невеликий, хоч сильний мужчина. Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, в лініях бороди енергійне, уперте. Рудувате волосся непокірливо пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений, він тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте і росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно від світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри. Сильна, уперта натура, цілою вийшла з життєвого бою» (М.Коцюбинський).

Це – Іван Франко.

Наше завдання ознайомитися з життєвим та творчим шляхом письменника, сформувати власне ставлення до такої особистості, як Франко.

Результатом нашої діяльності стане створення літературно-психологічного портрету титана праці.

І. Франко зазначав «Лиш боротись – значить жить». Ці слова є епіграфом нашої подорожі.

Що означає цей вислів для вас? (Мікрофон по колу)

ВИХОВАТЕЛЬ: Сьогодні ми будемо говорити про І.Франка – найбільш потужну й інтелектуально багату творчу особистість ІІ половини ХІХ ст. не лише Західної України, а й усієї Європи, письменника-мислителя і енциклопедиста, визначного вченого. Якщо Т.Шевченко, згідно формули Є.Маланюка, став могутнім явленням національної емоції, то І.Франко – національного інтелекту.

Творчість галицького поета, прозаїка і драматурга – потужне завершення українського нового письменництва ХІХ ст. і водночас високий початок новітньої літератури вже ХХ віку. У цьому сенсі І.Франка можна зіставити з великим Данте Аліг’єрі,  останнім митцем старого часу та першим – нового.

Кажуть, щоб зрозуміти письменника, треба піти у його рідний край. Адже, де можна дізнатися більше про митця, як не на його батьківщині?

Тому я передаю слово кореспондентові (прізвище учня), який зараз перебуває в с. Нагуєвичі, Львівської області.

2. Ситуативне моделювання - телерепортаж «Франковими стежками».

Кутаються у хмари сиві Карпати, про щось весело гомонять гірські потічки, а стрункі смереки слухають тиху зажуру вітру. Підгір’я… Мальовничий куточок України. Тут, у Нагуєвичах, 27 серпня 1856 народився Іван Франко. У цьому селі промайнуло його дитинство, тут він часто бував, коли навчався у Дрогобичі та Львові, сюди приїжджав зі своєю сім’єю, тут знайшов притулок після другого арешту.

Садиба Франків знаходилася на горбі у нижньому кінці села Нагуєвичі, яке розтягнулося вздовж річки Збір. У будинку – дві кімнати (долішня та світлиця) і сіни. У долішній кімнаті – велика піч. Посередині кімнати стоїть довгий дерев’яний стіл. Навколо нього збиралася уся сім’я Франків. На центральній стіні рядочком  - образи.

У великі сіни виведено димник. За комин на хаті треба було платити податок-подимне, тому й виводили димник у сіни, і коли в хаті палилося, вони наповнювалися димом (хата була напівкурна). У світлиці Іван Франко працював, коли приїжджав до села.

Востаннє відвідував рідне село у 1910 році. Ще кілька років тому В Нагуєвичах стояла церква, де хрестили малого Франка. Тут зберігалося Євангеліє у срібній оправі, яке Яків Франко подарував церкві. На жаль, храм у 1996 році згорів, вогонь знищив і книгу.

Поруч Нагуєвичів розташувалося село Ясениця Сільна, звідки була родом мати Франка. Тут малий Івась навчався у початковій школі (1862-1864рр.).Жив він тоді у свого дядька Павла Кульчицького, хата якого була поряд зі школою.

З 1902 по 1916 рік жив у власному будинку у Львові. У дворі ростуть посаджені ним дерева: чотири яблуні, груша і два горіхи. Ділянку під будівництво І.Франко купив у 1901 році за 5852 крони. На спорудження будинку пішов посаг дружини Ольги Федорівни, гроші, подаровані йому прогресивною громадськістю до 25-річного ювілею літературної діяльності, а також 12000 крон довелося взяти в борг в банку. Цей борг письменник не зміг повернути до кінця  життя.

Минають роки. Час змінює вигляд міст і сіл, зникають під асфальтом і бруківкою стежки, якими ходив Франко, та зберігається пам'ять.

О краю мій! Підгір’я  ти прекрасне,

Як я люблю, як я люблю тебе!

Мов зірка та, що світить і не гасне,

Так та любов в душі моїй живе.

( Іван Франко)

Вихователь: А зараз, діти , я познайомлю вас з 15 маловідомими фактами з життя видатного українського поета. (Вихователь показує заздалегідь приготовану розкладку з матеріалом та фото різних періодів життя І.Франка).

Сьогодні юні франківці зібралися на науково-практичну конференцію.

Отже, ми маємо змогу побувати на цьому заході. Запрошуємо представника ЗМІ.

Прес-конференція (рольова гра).

Вихователь: Починаємо прес-конференцію, присвячену життєвому і творчому шляху унікальної постаті в історії України – Івану Франкові. Ми серйозно готувалися до зустрічі з вами і сподіваємося, що наша робота буда плідною. Запрошуємо до розмови. (У розмові беруть участь чотири учні «франкознавці», які мали  випереджувальне завдання ознайомитися з життям і творчістю І.Франка, та представник ЗМІ – учень класу).

Представник ЗМІ. - Скажіть, будь ласка, хто були ваші батьки?

1 уч.- Мати – Марія Франко за походженням із дрібношляхетського роду Кульчицьких (втратить її у 16 років).

Батько – Яків Франко, сільський коваль (втратить його у 9 років)

Вітчим Гринь Гаврилик був війтом.

Представник ЗМІ.- Чи збереглися відомості про те, як зовні виглядав поет?

2 уч. - Так. Франко любив одяг строгого кольору, нешнуровані черевики. Майже завжди носив вишивану сорочку. Був завзятим рибалкою. Друга його пристрасть – грибництво, яке часто поєднував із пішою мандрівкою.

Представник ЗМІ. - Яку освіту здобув І.Франко?

3 уч.- З 1862-1864 навчався в так званій «тривіальній» школі села Ясениця Сільна. За цей час навчився писати й читати не тільки по-українськи, а й по-польськи й німецьки. Реалізуючи мрію батьків, продовжив освіту в «нормальній» школі чернечого ордену василіян у  Дрогобичі (1864-1867) та в  гімназії того ж міста (з 1867-1875)

З 1875 року навчається  на філософському факультеті Львівського університету. У 1882 році захистив докторську дисертацію у Віденському університеті.

Представник ЗМІ.- Які політичні переконання мав І.Франко?

4 уч.- І.Франко – активний учасник народовського руху проти соціального гніту, засновник Русько-української радикальної партії.

Представник ЗМІ.- Скільки разів був ув’язнений І.Франко і за що?

5 уч.- І.Франко був тричі ув’язнений за політичну діяльність. 1877 – перший арешт, 1880 – другий, 1889 – третій. У вірші «Думка в тюрмі» є такі слова:

Бажав я для скованих волі,

Для скривджених кращої долі

І рівного права для всіх –

Се весь і єдиний мій гріх.

Представник ЗМІ. - Скільки псевдонімів було  у І.Франка? Навіщо? Назвіть деякі з них.

1 уч. - У І.Франка було 99 псевдонімів. Причин, щодо такої кількості було кілька: 1) проблеми з цензурою;

2) створення масовості у своїх журналах;

3) бажання друкуватися у жіночих виданнях;

4) мода.

(Мирон, Іван Живий, Дженджелик, Хома Брут, Віршороб Голопупенко).

Представник ЗМІ.- Якою є творча спадщина І.Франка?

2 уч. - Результатом 40-річної діяльності Франка було 6 тисяч художніх творів  та чимала низка наукових публікацій, статей, заміток тощо.

Представник ЗМІ.- Яке значення І Франка?

3 уч. - Про письменника влучно сказав Д.Павличко: «Титанічна діяльність І.Франка відбила національні волання розірваної між  імперіями  Романових і  Габсбургів українські землі… Шевченко народив, а Франко виховав українську націю».

Представник ЗМІ.- Ще навчаючись у гімназії І.Франко почав збирати особисту бібліотеку. Скільки книг було в ній? Як йому це вдалося зробити?

4 уч. - Ще школярем, він зібрав собі невеличку бібліотеку в 500 томів. (Роблячи  за товаришів письмові завдання, в нагороду брав лише книжки. Щотижня заходив у книгарні, де мав «особистий рахунок», купував часто антикварні книги, повторюючи при цьому фразу «Я їх не читаю, а нюхаю».)

Представник ЗМІ.- Де знаходиться останній притулок поета?

5уч. - В останні дні письменника доглядали студенти й добрі люди (сини були на війні, донька – в Києві). Його серце перестало битися 28 травня 1916 року. Преса понад 50 країн світу відгукнулася на трагічну звістку про смерть українського генія. Оскільки І.Франко був «такий бідний, як цілий наш народ», його ховали 31 травня у Львові на Личаківському  цвинтарі в чужій вишиваній сорочці й єдиному старенькому костюмі. Грошей на окрему могилу не було, тому його поховали в «позиченій» ямі на шість домовин. Лише через десять років митця перепоховали на почесному місці при вході на цвинтар.

Вихователь: Отже, підіб’ємо підсумки. Результатом нашої роботи став «Літературно-психологічний портрет І.Франка».

- Чим прислужився І.Франко українській культурі?

- Чи можна Івану Яковичу адресувати його ж слова: «талант се властиво більша вразливість нервова на певні враження і більша спосібність задержати ті вражіння і викликати їх заново»?

- Чи можна ім’я Івана Франка поставити серед імен геніїв?

Д.Павличко: «Він — геніальний поет. Саме як поета ми бачимо його поряд з найвидатнішими світовими майстрами, а в рідній літературі він чи не єдиний має право займати місце на недосяжній височині Шевченка»

М.Рильський: Іван Франко — це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття щастя України. України і людськості. …Франко живе в народній пам’яті як великий Каменяр…»

Вашу публікацію на сайті може засвідчити Сертифікат

mini

Революція гідності. Війна. Рівненщина

Сайт пам'яті загиблих
Революція гідності. Війна. Рівненщина

Опитування

Які джерела електронних ресурсів Ви використовуєте найчастіше?
 

Інше