Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

  Автор: Тетяна Володимирівна Мельник,
керівник гуртка образотворчого мистецтва підліткового клубу «Самоцвіт»
Управління у справах сім’ї, молоді та спорту м. Рівне

Тема: Сучасне застосування витинанки. Витинанка на вікнах.

І  

Витинанка — це ажурно вирізані прикраси з пеперу. Паперові витинанки з'явились в Китаї, саме там, де почали виготовляти папір. Письмові джерела Танського та Сунського періодів (VII — XIIст.) згадують про цей вид народного мистецтва. Такі речі, зроблені в техніці витинання, називали прорізними віконними картинками, або «чуанхуа» (віконні візерунки) [1,ст.71]

Поступово, як поширювався папір по Європі, так і поширювались вироби з паперу. Так як папір був дорогим, то займатись вирізанням могли собі дозволити лише заможні люди, або доручали це професійним художникам.

Але час на місці не стояв. Паперове виробництво розвивалось, тому матеріал ставав дешевшим, що дало можливість потрапити йому в народ. Народне мистецтво вирізання з паперу відрізнялось від професійного, але від цього витинанка не програє, а навпаки виграє, адже міняється характер, тематика, з'являється колір, нові прийоми виготовлення, а також збільшується сфера застосування. Витинанками прикрашають вікна, стіни, печі, мисники, полички і т.д. Так як народні майстри володіли різними видами декоративно-ужиткового мистецтва, тому легко переносили орнаменти, символіку, композицію на папір. [2, ст.105]

Одним із видів таких вирізок були фіранки.

Фіранка автора

Фіранка з етнографічного музею м.Могилів-Подільський

Саме ними прикрашали вікна. Фіранки не лише затуляли вікна від «цікавих очей», але й мали естетичне значення, адже кожна господиня хотіла мали затишний, охайний дім. В багатих будинках фіранки були в'язані чи мереживні, а де ж взяти час і кошти простим сільським жінкам? Тому паперову фіранку було і швидше, і дешевше зробити. Часто жінки переймали візерунки на витинанки з мереживних фіранок багатих пані, або придумували своїСвята — це особлива пора, коли дім не лише прибирають, вичищають, білять, а й святково прикрашають. Старі паперові витинанки знімають, а вирізають нові. Вирізанням були зайняті переважно жінки і дівчата.

ІІ

З часом змінився побут, меблі, планування житла, добробут, зрештою світогляд людей — хотілось чогось нового, модного, тому витинанка поступово зникала з побуту. Хіба що, залишились сніжинки, якими прикрашали вікна в період зимових свят.

Раніше вирізки на вікнах в певній мірі вважались захисними: тобто вирізали символи (в Європі — ангелів, в Китаї — драконів), які ніби-то захищали оселю від злих духів.

В Радянський період (повсюдного атеїзму) традиції помінялись: прикрашали вікна не на релігійні свята, а на Новий рік. Тому саме сніжинки не забулись, але на жаль — це майже єдиний вид витинанки відомий дітям кінця XX ст.

Останнім часом все більше проявляється інтересу до творів мистецтва вирізання з паперу. Цьому сприяє:

- інтерес до відновлення традицій свого краю (народного мистецтва);

- популяризація мистецтва витинанки;

- через мережу Інтернет можна знайти різноманітні ідеї для творчості та застосування витинанки (http://www.ukrvytynanka.com.ua);

- з'явились нові якісні матеріали для роботи з папером (двохсторонній кольровий папір і картон, прозорий скотч, щоб прикріплювати, оракал і т.д.)

- люди наситились готовими витворами, які можна придбати в магазинах, а зрозуміли цінність власноруч створених речей.

«Людині завжди потрібно робити щось своїми руками, щоб приносити задоволення не лише собі, але й тим, з ким ти ділишся цим мистецтвом».

ІІІ

Знову можна все частіше побачити перед святами оформлені вікна. Тематика дуже збагатилась. Відновилась релігійна тематика, але поряд з цим, вікна прикрашають, щоб отримати естетичну насолоду, виділити свої вікна з поміж інших, показати, що це творчий чи навчальний заклад. І я в цій статті хотіла б зосередити свою увагу на естетичному аспекті оформлення вікон в різні пори року. А чому б і ні? Чи лише взимку сніжинками прикрашати? Адже інші пори року дають ще більше тем для творчості.

Весна — це  перші квіти, птахи, метелики, дерева, які розцвітають і т. д.

Літо — буйство трав, квітів, плодів, звірят, птахів; сонце, веселка, хмаринки, краплинки.

Осінь — листопад, багаті врожаї, птахи, що відлітають і багато іншого.

Зима — сніжинки, ялинки, зимові дерева, хатинки, білочки, зайчики і т.д.

Буйству фантазії і творчості немає меж!!! Постійна зміна експозиції на наших вікнах — завжди робить цікавими їх, зупиняє погляди перехожих і додає їм і нам самим гарного настрою
 

 

«Зроби життя навколо себе красивим. І нехай кожен відчує, що зустріч з тобою — це дар».

Коли вдома є діти — це головний стимул зробити красу на вікнах, особливо якщо будемо залучати дитину до процесу творення. Не слід вважати її занадто малою, або думати, що дитина зробить не так правильно. Білоруська майстриня Сухая Н. в статті «Час витинанки. Відродження традиції прикрашати новорічні вікна» описує свої спостереження. «Візерунки зустрічаються різні: вишукані та  делікатні, складні та прості, придумані або скопійовані з книжок чи інтернет ресурсів, реалістичні або декоративно стилізовані. Однак мій материнський погляд з усього різноманіття вихоплює великі нерівні сніжинки з кривими дірочками, часто кольорові або підфарбовані олівцями, розкидані  по нижньому краю вікна (де доставала дитяча ручка) — ті, де точно можна бачити дитячу участь.» [2, ст.195]

Прості витинанки з паперу можуть бути під силу навіть дітям 5-6 р. Гарним  стимулом для роботи буде те, що ці вирізки можна вже представити. І саме тому вирізані сніжинки, метелики чи листочки, які можна приклеїти на вікно, неабияк піднімають настрій дитині, зростає зацікавленість творчим процесом, піднімається почуття власної значимості [1, ст.111].

IV  

Дуже приємно бачити оформлені приватні вікна, вони показують, що в домі є діти, і батьки з задоволенням творчо працюють разом з ними. А от школи, дитячі садочки, позашкільні заклади — це чудова можливість педагогам та вихователям попрацювати зі своїми вихованцями. Звичайно педагог може сам все зробити — естетичного аспекту буде досягнуто. Але ж ми як педагоги, хочемо і навчати, і виховувати наших дітей, тому провести заняття і створити колективну роботу (оформлені вікна), де будуть залучені всі діти, навіть якщо у когось не вийшло вирізати, але вони будуть тримати, подавати і приклеювати — це вже участь і буде цінування спільної роботи. «Ми оформили вікна», замість того щоб сказати: «Наша вчителька зробила красу на вікнах».

V. Композиція

Композиція на вікні — це по суті та ж сама плоскісна декоративна композиція, формат якої має розміри, форму і пропорції віконної рами, а також  залежить від кількісті та розміщення вікон в приміщенні, яке ми оформлюємо. В порівнянні зі «станковою» витинанкою, тут відсутній фон, а точніше фоном є вид з вікна. В різноманітний час доби при зміні освітлення композиція на вікні буде виглядати по-різному.

Одне важливе нагадування, що до оформлення вікон в навчальних закладах— це санітарно-гігієнічні норми освітлення приміщення. Так як витинанки — це ажурно вирізані паперові прикраси, тому вони краще підходять для офомлення вікон, ніж намальовані картинки, адже вони світло перекривають плямою. А витинанки чим ажурніше вирізані, тим більше світла пропускають, та ще й створюють ажурні тіні.


Композиції можуть бути різними, але виділимо самі характерні:

1. Рапортно-фризова композиція — один або кілька елементів ритмічно повторюються по горизонталі або вертикалі по низу (дерева, трави) або по верху (хмари) вікна. Світло без перешкод  потрапляє в приміщення, якщо фриз розміщений по низу чи верху вікна. Така композиція добре підходить для організації декору кількох вікон будівлі. Ритмічна повторюваність однакових мотивів складає враження цільності.

2. Рапортно-сітчаста композиція — один, або кілька елементів повторюються по принципу рапорта тканини, рівномірно у всіх напрямках.

3. Центрально-симетрична композиція — один або кілька елементів, виконаних в дзеркальній симетрії, розміщені по центральній осі вікна. Такий вид композиції підходитьдля розміщення сюжетних історій.

4. Коврова композиція — найбільш виразно домінує центр, яке взяте в рамочку по периметру вікна фризом.

5. Динамічна композиція  - один або кілька елементів декору повторюється по діагоналі, створюючи при цьому враження руху. Добре показати снігопад чи листопад.

6. Композиція вільного характеру — самий простий і найбільш  розповсюджений приклад побудови композиції, коли елементи розміщаються на вікні у вільному порядку, без будь-якої системи. [2 ст.197]

Дякуючи тому, що з'явився двохсторонній кольоровий папір та картон, прозорий скотч, оракал — стало можливим таке чудове оформлення вікон.

Отож гострих вам ножиць та буйної фантазії!!! І ваші вікна будуть радувати не лише вас, а й ваших сусідів!!!

Література:

1. Проблемы изучения, сохранения и использования искусства вырезки. Материалы международного симпозиума : научно-популярное издание / Сост. и ответств. ред. А. А. Петриченко / Домодедовский историко-художественный музей. - Домодедово, 2006. – 192 с.

2. Художественное вырезание: форма и цвет. Материалы 6-го международного симпозиума / Сост. и ответств. ред. А. А. Петриченко / Домодедово-Молодечно, 2016. – 272 с.

Вашу публікацію на сайті може засвідчити Сертифікат

mini

Революція гідності. Війна. Рівненщина

Сайт пам'яті загиблих
Революція гідності. Війна. Рівненщина

Опитування

Які джерела електронних ресурсів Ви використовуєте найчастіше?
 

Інше